miercuri, 14 martie 2012

Capitolul 4 : Beleaua

    Aceasi zi ,doua ore mai tarziu .
                                    Deborah era gata ,gata sa ma bata .Sa ma omoare !Cand isi ridica pumnul asupra mea ,iar din spate tasni o mana care ii prinse antebratul .Mi-am deschis ochii ,iar in fata mea aparu un baiat brunet cu parul nici scurt ,nici lung ,bine facut si cu un zambet sarmant .
                                   -Asta ar fi ,o mare gresala !spuse baiatul uitandu-se urat la Deborah .

                                  -E un spion ,Carter !Acum va spune tuturor !
                                  -Ca ce ?Ce a auzit ?Ce a vazut ?
                                  -Nu stiu ,dar e periculos .Tu gandesti ?se rasti o fata satena la el .

                                 -Ia mai taci ,Anny .Nu stii nimic despre noi ,ai aparut acum cateva zile si gata ;deja iti dai cu parerea .Ok ,e periculos ,dar nu cred ca trebuie omorata .
                                 -Nu ,nu o vom omori .Va primi pedeapsa suprema .
                                Pedeapsa suprema ?Nici nu ma gandeam ce putea fi .Adica ....ce poate fi mai rau ca moartea ?
                               -Vom mai vedea peste doua zile .Va veni si ea si vom vedea .Poate ca ,cu un motiv se afla aici .spuse un baiat din dreptul usii care se pare ca auzise toata conversatia .
                              -Andrew !sari Deborah la gatul lui si il saruta pasional .
                             -Hai gata cu dulcegariile .ii raspunse baiatul blond ,respingand-o pe Deborah. Avem aici o puicuta noua ,care ...cine stie ce va sufla .baiatul ala se apropie de mine si ma analiza din cap pana in picioare ,apropiindu-se atat de mult ,incat ii simteam respiratia in ceafa .Ma gandesc sa ne prezentam ,nu ?Adica ....ce rost are sa ne mai ascundem ?Eu sunt Andrew Flowtime ,babe .Si cred ca ...vom avea o frumoasa poveste de dragoste .Pe Deborah cred ca ai cunoscut-o deja .La fel pe ,Jessie ,Diana si gemenii Ross .Dar de restul ..nu te intereseaza ?Ma intreba sucindu-si capul in stanga si in dreapta ,ca o marioneta posedata .
                          -Ei bine ...daca pui problema asa ...am incercat eu sa o duc la capat .
                         -Hai gata ,eu zis sa o lasam in pace .O vom aduce peste doua zile si vedem ce se intampla .spuse baiatul care m-a salvat .
                         -De ce ?replica Andrew .Distractia abea incepe !Deci ,"eroul" tau este unicul si inegalabilul Carter Talay !Iar ea este micuta Lanna Mistertoe ,Anny ,Ronn si timida Elena Yale .De dupa un stalp iesi o fata bruneta cu par lung ,imbracata intr-o bluza de trening lunga si rostii incet :" De unde stiai ca sunt aici ?" ,iar Andrew ii replica :" Eu stiu tot !" Dupa 2 ore ,se auzira pasi afara .Cineva intra pe nesimtite ,si speram sa fie ajutorul meu .Din fericire ,veni politia ,iar noi trebuit sa iesim si sa inventam explicatii .Afara ,Carter se oferi sa ma conduca acasa ,iar eu ,nu am ezitat sa spun "da "!Jumatate din drum a fost foarte tacut ,pana la jumatate ,cand Carter rupse tacerea :
                         -Deci ...sa  inteleg ca esti o mica spioana ?zambi cu coltul gurii 

                        -Eu ?Nu imi sta in fire !Eram acolo de dinainte ,iar cand i-am vazut pe toti intrand ,nu am mai gasit cale de iesire .
                      -Dar ce faceai singura in cladirea veche a primariei ?
                      -De fel ,eu sunt mai retrasa .Si cautam un loc linistit sa-mi scriu in jurnal .Te-am scos din ghiozdan si i-am replicat : Vezi ?Am inceput cu data de azi !
                     -Da ,vad .rase usor .

                     -Ei bine ,iti multumesc ca m-ai condus ,ma descurc singura de aici .intrasem deja pe strada noastra .
                     -Aha ,ok atunci .In acel moment ,la cat de zapacita eram ,m-am impiedicat si am cazut ,iar Carter sari sa ma ajute .Atunci ,ne-am privit in ochii si am ramas asa pret de cateva secunde .M-am trezit la realitate si m-am ridicat ,spunand doar :" Pa pa,ne mai vedem !" si am rupto la fuga .
                   -Aaa ,bine !Ne vedem la scoala .imi raspunse  Carter .
                Am ajuns acasa si m-am rezemat de usa .Jurnanule ,cred ca m-am indragostit !








                    
                               
                                     

marți, 13 martie 2012

Personaje nooi !

         Anny Duncan 
                       Fata victorioasa ,sportiva de exceptie care isi doreste nespus sa devina sefa adunarii Alpha .Ii are la mana pe toti sportivii si este o fata foarte populara .Ii va da multe batai de cap Debborei ,desi face parte din grupul ei .>.<













               Lanna Mistertoe
                                  Lanna este o fata timida ,dar de gasca ,sensibila ,dar amuzanta ,stangace ,dar totusi o croitoareasa desavarsita .Isi doreste nespus sa devina un designer de succes ,la fel ca bunica ei ,Clara Mistertoe .>.<








Ronn Peterson
                  Ronn este baiatul pe care toate fetele si-l doresc aproape ,dar doar una il are .Momentan .Noroacasa este timida Lanna care va afla in curand ce inseamna dezamagirea din partea unui baiat ca Ronn !>.<







        ElenaYale
                    Personajul acesta nu va sta prea mult ,dar va avea un impact atat cat este in viata ,cat si dupa ce moare .Amuzanta si plina de viata ,Elena va deveni prietena cea mai buna a Erikai ,pana la tragicul accident ...>.<












Andrew Flowtime
                  Andrew nu este un baiat normal .Nu asa cum pare .Este egoist si nesuferit ,mincinos si pervers .Este iubitul Deborei si singurul care ii stie secretul intunecat .>.<

         

Capitolul 3 : Hi-hi-highschool !

                                                                                                                20 iunie 2008
                                                         
                                                       Draga jurnalule ,
                                 Aceasta a fost prima mea zi la scoala ,si sper ca si ultima .A fost groaznic !Vreau sa-ti povestesc de la inceput cum a fost ziua mea ,sa sti prin ce am rectut trecut .
                                Dimineata ,la ora 7 :00 ,mama m-a trezit spunandu-mi ca e timpul sa merg la scoala .M-am ridicat in fund buimaca ,rugand-o pe mama sa ma mai lase sa ma bezmeticesc. Dupa mai mult de 10 minute ,m-am ridicat din pat si am dat fuga in baie .M-am pieptanat ,mi-am facut un dus rapid ,iar apoi m-am "aruncat" pe dulap sa vad ce pot imbraca .Nu vroiam sa par nici o ciudata ,dar nici o fitoasa plina de bani .In final ,m-am decis sa port un maieu gri si un blazer alb ,asortat cu niste jeansi gri ,si nelipsita mea geanta neagra .M-am accesorizat si m-am incaltat cu tenesii mei Converse negrii . 

Am fugit in bucatarie ,mi-am luat un sandvis si am fugit ,fiind deja prea tarziu .
    Ajungand la scoala,mi-am dat seama ca era o cladire impunatoare ,cu 3 corpuri legate in forma de "U" ,iar in mijloc ,un "aranjament" floral gigantic aproape ofilit .Temerea mea s-a implinit .Scoala era pustie .Nu intra nimeni .Imi era frica sa nu fiu singura la ore .Am intrat in scoala ,iar abea atunci am observat cat de plina era .Elevi de tooate felurile :albi ,negrii ,asiatici ,rockeri ,tocilari ,nesimtiti ,muzicieni ,actori  si multi altii. Am intrat ,iar deoidata toate privirile erau atintite asupra mea .Nu m-am uitat la nimeni si m-am dus increzatoare tot inainte .Din stanga si din dreapta se auzeau replici gen "WOW, fata noua " ,"cine-i asta ?" sau chiar replici jignitoare . M-am dus la director ,mi-am primit orarul ,iar apoi am mers la ora de ....algebra .Am urcat la etajul 2 ,sala 6 si m-am asezat in ultima banca ,intr-un coltisor .In fata mea ,statea statea un baiat blond cu parul scurt si bine facut .Avea ochii albastrii si purta haine lejere .Langa el ,se aseza un baiat care arata identic ca el ,doar ca era mai elegant .Purta jeansi negrii ,camasa alba si vesta neagra ,iar pe cap avea o palarie "fedora" .Vorbeau incet ,ca si cand ar fi vrut ca eu sa nu aud .Dupa ,unul dintre ei se intoarse si spuse :

                                    -Un nou vierme ?spuse dezabrobator
                                    -Viermele asta s-ar putea tara pe fata ta !am spus plina de curaj .
                                    -Hmmm ,draguta si dura.spuse celalalt.Clasa asta avea nevoie de asa ceva .
                                    -Mma roog....
                                    -Eu sunt Damon ,iar el este nepoliticosul meu frate ,Andy .spuse cel elegant ,dar si cel mai chipes dintre cei 2 .
                                    -Erika Tenant .Nou  venita si dornica sa cunosc lume !^^

                                   -Ei bine.....  dialogul fu oprit de o fata frumoasa ,blonda ,cu tatuaje si machiaj fumuriu .Avea unghii lungi si verzi ,iar costumatia ei era uimitoare .Tricou alb cu imprimeu ,o pereche de pantaloni scurti de blugi si o pereche de botine cu toc .Era urmata de doua fete .Una cu par blond deschis si ochii prietenosi  imbracatat cu un tricou negru ,deasupra avea o camasa in carorui rosii/negre ,iar jeansii ei rosii completau tinuta .In schimb ,cealalta parea foarte chic si eleganta .Avea parul castaniu ,prins intr-o coada intr-o parte .Era foarte bine pieptanat ,iar in jurul capului avea o cordeluta maro impletita.Machiajul ei era impecabil ,iar tenul ei uimitor .Purta o rochie maro prinsa in jurul taliei cu o curea de aceasi culoare ,iar in picioare avea o pereche de sandale de aceeasi culoare cu rochia .
                                   -Ma rog ,nu cred ca vorbeati ceva prea interesant ,adica ...cu ea.spuse fata blonda .Apropo ,eu sunt Deborah si eu fac legea aici .
                                   -Eu sunt Erika si nu ma sperii tu asa usor .
                      Deborah (pentru ca asa o chema ) a parut usor surprinsa de comportamentul meu si a revenit la discutia ei cu Andy si Damon .
                                  -Cum spuneam ,ne vedem dupa ore la cladirea veche a primariei.

                                  -S-a facut !
    Ma stii ,curioasa din fire ,am vrut sa stiu ce se intampla .Am ezitat sa intreb ,stiind ca nu voi afla nimic .Asa ca ,dupa ore ,i-am vazut plecand in grup uitandu-se sa nu ii urmareasca cineva .Ajungand in vechea cladire a primariei ,m-am asucuns bine ,sa nu ma vada ,dupa niste cutii de lemn .Acolo ,i-am vazut asezandu-se pe niste scaune .Parea un loc amenajat .
                                   -Bun ,deci asta e o noua intalnire a Adunarii Alpha .zise Deborah facand pe sefa .Eu zis sa ma asteptam .Elena ,Ronn ,Lanna , Anny si Carter nu au ajuns inca .
              Dupa  5 minute ,au aparut un grup de 3 fete si 2 baieti .Erau 11 in total .Au inceput sa vorbeasca lucruri ciudate si fara sens ,care nu mi-au atras atentia ,pana la o fraza rostita de unul din gemenii Ross : "Peste doua nopti ne vom transforma toti in ce ne-a fost dat ,iar toti vom afla ceea ce suntem .Clipa mult asteptata a sosit !" Aceasta fraza m-a facut sa icnesc pe dinauntrul meu ,dar din pacate se auzi si afara .
                                      -Mai ,mai ,mai ,ce avem aici ?Un spion ?Spuse fata cu parul roscat aprins ,ca marul Albei-ca-Zapada .
                                     -Eu ,aaa,eram aici de ceva vreme si mi-a fost frica sa ies .am spus prefacut de speriata .
               Deborah se apropie de mine gata ,gata sa ma bata si ...
 










duminică, 11 martie 2012

Capitolul 2: Welcome to my house !

                                                                                                                 14 iunie 2008
                                                        Draga jurnalule ,
                    Ieri am ajuns in Paradise City si ti-am povestit cum am ajuns aici .Astazi ,iti descriu casa noastra ,camera mea si orasul .



Casa nu e asa superba cum spunea mama ,nu ma pot regasi in ea ..are un aer elgant pe dinafara .Are geamuri mici si multe ,arcade si coloane .Daaar ..camera mea este exact deasupra garajului ,iar de acolo am o priveliste uimitoare !Acoperisul este inclinat ,deci asta nu imi da oportunitatea sa stau pe acoperis,dar ma stii .Imi place sa traiesc periculos .^^Avem o curte si o gradina maare ,dar mi-as dori si o piscina . Inauntru ,casa e gigantica .La parter ,avem un living mare in partea stanga ,o bucatarie  ,o baie si un  hol .La etaj ,avem dormitorul meu ,al parintilor si doua dormitoare pentru musafiri ,baie in camera mea si o baie pe hol .
   

     Camera mea este rosie cu roz .Este foarte luminoasa si placuta .Mama mi-a decorat-o,ceea ce e ciudat .Imi place mult !Nu ma simt foare comfortabil in ea ,dar incerc sa  ma adaptez.Tavanul imi confera o nota de liniste ,iar culoarea peretilor ma revigoreaza .








    Prima mea parere despre acest oras este cea care cred ca imi va fi parerea definitiva .Un oras mort .Un oras fantoma .Nu vezi tipenie de om .Sper ca in decursul sezarii mele aici ,sa cunosc macar pe cineva .Mai sunt 5 zile si incep scoala aici .Sper ca nu e la fel de pustie si infricosatoare ca orasul .
                                              X.O.X.O


             







 

       


Capitolul 1 : Plecarea

                                                           13 iunie 2008            
                                   Drag jurnalule ,
     Iti scriu din noua mea camera ,din noua mea casa ,din noul meu oras ,Paradise City ,Ohio .Nici nu e un paradis .Un loc gretos ,in care poti sa-ti iei campii .Apropo ,imi pare rau ca nu ti-am mai scris demult ,dar am fost prinsa in toata invalmasala asta .Vrei sa aflii cum am ajuns aici ?Fii atent !
            -Erika !Erika !ma trezi mama cu gura ei mare ,iar eu am cazut mototol pe covorul moale al fostei mele camere.
            -Da mama.....
            -Erika am o veste grozava pentru tine !Ne mutaaam !
            -Si ce e asa grozav in asta ?
            -Tatal tau a primit o slujba in Paradise City ,Ohio.Te-am inscris deja la scoala acolo si am cumparat o casa superba .Si ce e mai grozav ,luni plecam !
            Ce ?!Cred ca nu auzisem eu bine .Cum sa plecam luni ?Mama spera sa fiu la fel de entuziasmata ca ea ,dar pur si simplu nu puteam !Cum sa imi parasesc orasul ?!Cum ramanea cu primul bal ,de unde trebuia sa primesc primul sarut de la Edwin ?Cum ramanea cu Clara si Elizebeth ?Cum ramanea cu viata mea ?
           -Luni  ?! Nu ti se pare cam repede ?Cum ai putut sa omiti un detaliu ca asta ?Totusi ...viata mea tine de orasul acesta .Trup si suflet !
          -De acum ,viata ta va apartine de Paradise City si punct .Fara comentarii domnisoara .Iesi din camera si tranti usa atat de tare ,incat parul meu rosu aprins flutura ca un evantai .
M-am enrvat cumplit .Cumplit !Dar fara folos .Zilele treceau una dupa alta ,la fel de repede ca o ploaie de vara ;dar nici nu era de mirare .Am petrecut ultimele clipe cu prietenii  vizitand locurile mele favorite .Duminica seara ,uitandu-ma prin camera ,am observat cat de goala era .Doar patul meu era la locul lui ,iar deasupra lui ,stateai cuminte tu ,jurnalul meu .Mi-am inchis valizele si m-am trantit pe pat ,siroaie de lacrimi inundadu-mi fata .Cu coada ochiului ,am vazut-o pe mama stand in usa si privindu-ma .Am observat ca nu era atat de entuziasmata pe cat vroia sa para .Intr-un moment de ragaz ,isi facu curaj si intra in camera :
             -Scumpo ,vino sa mancam .Imi zambi ca unui mort si iesi din camera .
  Masa fu foarte tacuta .Atat eu ,cat si parintii nu scoaseram un sunet .Dupa masa ,am ajutat-o pe mama sa stranga si m-am dus la culcare .Dimineata a venit mai repede decat speram .Mi-am scos niste haine din valiza ,m-am imbracat repede si gata .Eram gata de plecare .



Am intrat in masina noastra ,cu miros de pin si  ma uitam pierduta pe geam .Pa ,pa scoala !Pa,pa prieteni !Pa,pa vecini !Pa,pa casuta !Pa,pa New Orland !
    Timpul pentru un nou inceput ,pentru o noua viata .






     
           
             


           
 

Personaje ~.^

   Buna !Acestea sunt personajele povestii mele "Orasul fantoma " Sper sa va placa !^^

 
   Erika Tenant
                Erika este personajul  principal al cartii mele .Are 16 ani si locuieste impreuna cu familia ei in New Orland .Este o fata glumeata ,plina de viata si foarte activa !Visul ei este sa ajunga o baschetbalista de renume .Viata ei prinde o turnura ciudata cand se muta in Paradise City ,Ohio .
  













 
            Marianne Tenant
                      Marianne este mama Erikai .Este o avocata de succes  si isi doreste ca fiica ei sa urmeze aceasi cariera .Ii plac sporturile extreme si aventura .








       Matt Tenant 
 Matt este tatal Erikai si unul dintre cei mai buni detectivi particulari .Este foarte ordonat si ii place sa-si rezolve cazurile repede .Este un familist convins .















      

Jessica Von Cougar            
           Jessica (Jessie cum ii spun prietenii ) este in gasca Deborei  ,dar ,in curand  o va ajuta pe Erika sa se integreze in Paradise City .












Deborah Siettle 
                  Deborah este tipul de fata careia ii place sa aiba totul la picioare .Este o fata "rea" care ii va da batai de cap Erikai in noul ei oras .










Gemenii Ross (Andy si Damon)
                Gemenii Ross sunt unii dintre cei mai populari copii din scoala .Par ei pachete de muschi ,dar nu au nici un gram de creier .














Diana Coveround
                Diana este al  III-lea membru al grupului Deborei .Este loiala si va faca orice sa o indeparteze pe Jessie de Erika .



   
  Carter Talay 
           Carter este primul amic al Erikai care o va ajuta oricand la nevoie .